Adresse:
Børns Vilkår
Trekronergade 126 A
2500 Valby
Telefonnr. 35 55 55 59
Telefaxnr. 36 18 00 61
E-mail adresse: bv@bvdk.dk



Åbningstider:
Sekretariat:
Mandage - fredage 09.00 -15.30

Børnetelefonen:
Mandag - torsdag kl. 12.00 - 21.00 (35 55 55 55)
Fredag kl. 12.00 - 19.00
Lørdag - søndag kl. 09.00 - 11.00

Forældretelefonen:
Mandag - torsdag kl. 12.00 - 21.00 (35 55 55 57)
Fredag kl. 12.00 - 19.00

Konsulenttelefonen:
Torsdag 09.00 - 12.00 (35 55 55 59)

Børnetelefonen på nettet:
Alle hverdage 14.00 - 17.00

Medarbejdere:
Sekretariatsleder
Birk Christensen
birk@bvdk.dk


Rådgivningskoordinator
Kirsten Gravesen
kirsten@bvdk.dk
Leder af rådgivningen
Bente Boserup
bente@bvdk.dk


Kursussekretær
Annemette Sønderby
annemette@bvdk.dk
Økonomi og regnskab
Lena Borgstrøm
lena@bvdk.dk

Kursus- og kampagner
Charlotte Finding
charlotte@bvdk.dk
Ekspeditionssekretær
Randi Bastian
randi@bvdk.dk

Århusafd. og webmaster
Anni Marquard
anni@bvdk.dk
Jurist og journalist
Helle Rabøl
helle@bvdk.dk

Koordinator Børnetelefonen på nettet
Lotte Mulvard
lotte@bvdk.dk

De i øjeblikket 10 fastansatte medarbejdere på sekretariatet, har til opgave at varetage de løbende arbejdsopgaver i Børns Vilkår: rådgivning, kursusvirksomhed, oplysningsvirksomhed, samarbejdsprojekter, medlemspleje, fund-raising, hjemmeside, forlagsvirksomhed o.s.v.